Vörös kód!

Az Országos Meteorológiai Szolgálat előrejelzése alapján Magyarország egész területén az éjszakai hőmérséklet elérheti és helyenként meg is haladja a -10 °C-ot.
A szociális igazgatásról és szociális ellátásokról szóló 1993. évi III. törvény 65/E. § (3) bekezdése alapján Fülöp Attila gondoskodáspolitikáért felelős államtitkár az Országos Meteorológiai Szolgálat jelzésével összhangban, a hajlék nélküli és hajlékkal rendelkező, de a fagyveszélynek kitett állampolgárok életének védelme érdekében 2024. január 8. (hétfő) 20:00 óra és 2024. január 13. (szombat) 08:00 óra között az ország egész területére kiadta a „vörös kód” figyelmeztetést.

Az elrendelt „Vörös kód” riasztás ideje alatt, a rászorulók segítése érdekében a Bátonyterenye Városi Egészségügyi, Szociális és Gyermekjóléti Központ az alábbi, rendkívüli szolgáltatásokat nyújtja.

  • folyamatos nyitvatartás a 3078 Bátonyterenye, Zrínyi út 52. szám alatti telephelyen a Fogyatékosok Napközi Otthona épületében
  • éjszakai szálláslehetőség biztosítása,
  • tisztálkodás és a ruházat tisztításának biztosítása,
  • napi háromszori étkezés biztosítása,
  • az intézménybe való be, illetve az onnan való hazaszállítás,
  • krízisautó szolgáltatás biztosítása
  • szorult helyzetbe került személyek haladéktalan felkeresése, ellátó helyre beszállítása,
  • takaróval, téli ruházattal, meleg teával, hideg élelemmel való ellátás azok számara kik nem vállalják ez ellátó helyre való beszállítást,

Az ügyeletet adó kollégák az intézmény készenléti telefonszámán 06-20/563-58-92 érhetők el. Kérjük, hogy amennyiben segítségre van szüksége, vagy környezetében segítségre szorulóról tud, kérje kollégáink segítségét! A kihűlés tüneteiről, felismeréséről, megelőzéséről, kezeléséről és a rizikófaktorba tartozók köréről az alábbi linken szerezhet bővebb információt:
https://egeszsegvonal.gov.hu/k/187-kihules.html

Ha december, akkor karácsony!

A december intézményünknél is a karácsony jegyében telik. Először december 6-án a Nappali Ellátások szakmai egységében szerveztek a lelkes kollégáink az idős, a fogyatékkal élő, a pszichiátriai beteg, a szenvedélybeteg és a hajléktalan ellátottjaiknak programot. Ezen a napon közös kézműves foglalkozás volt, ünnepi műsorral lepték meg egymást. Munkatársaink üdítővel és harapni valóval vendégelték meg a résztvevőket. A nap fénypontja az ajándékozás volt. A KTS Metalltechnik Kft. (Bátonyterenye) felajánlásának köszönhetően minden ellátott ajándékcsomagot kapott.  

Másodszor látogattak Bátonyterenyére az Angyalok!

A Család- és Gyermekjóléti Központ és a Család- és Gyermekjóléti Szolgálat ebben az évben is felajánlást kapott Sevcsik Anna közreműködésével az Angyalkáktól, hogy 120 – a Bátonyterenyei Járásban élő – rászoruló gyermek karácsonyi kívánságát teljesítik. Kollégáink összegyűjtötték a gyermekek rajzait és továbbították az Angyalok felé, akik teljesítették a kívánságokat. Hosszú és sokszor fáradtságos szervezés után december 16-án a Bátonyterenyei Ady Endre Művelődésiházban került sor a karácsonyi ünnepségre és az ajándékok átadására.

A jó hangulatról SZABYEST a népszerű énekes és influenszer, az egészséges harapni valóról Maruzs-Molnár Ágnes, a Művelődésiház vezetője gondoskodott gyümölcsök és egészéges falatkák formájában. Betegség miatt sajnos nem tudott minden rászoruló gyermek eljönni, de így is közel 130 fő vett részt a rendezvényen. Akik nem tudtak eljönni, azok ajándékait kollégáink még karácsony előtt kiszállítják.

Az Angyaloktól felajánlás érkezett tartósélelmiszer csomagokra is. Ezek januárban érkeznek meg, és eljuttatjuk a rászoruló családokhoz.

Letovai Éva kezdeményezésére a Viessmann Modellgyártó Kft. (Bátonyterenye) dolgozói 17 karácsonyi ajándékcsomagot állítottak össze a bátonyterenyei rászoruló gyermekek számára. Ezeket a csomagokat szintén még karácsony előtt eljuttatják kollégáink a rászoruló gyermekekhez.

Az ünnepi időszak zárásaként december 21-én az intézmény a munkatársaival ünnepel és zárja a 2023-as évet. Állófogadással látjuk vendégül munkatársainkat és köszönjük meg nekik az egész évi kitartó és nélkülözhetetlen munkájukat.

Bátonyterenye Város és a Bátonyterenyei Járás minden lakosának kívánok Áldott, Békés Karácsonyt és eredményekben gazdag Boldog Újévet az intézmény összes dolgozója nevében.

Érczi Zsolt

intézményvezető

Itt a hideg!

Tisztelt Bátonyterenyei Lakosok!

Szép hosszú és kellemesen jóidővel járó ősz után, szinte az egyik hétről a másikra tél lett. Nagyon sok rászoruló számára ez az időszak ismét elhozta életükben az egyik legnagyobb problémát, nevezetesen „Mivel és miből fogok fűteni?”.

Sokan ezt az időszakot úgy próbálják túlélni, hogy nappal nem gyújtanak be. Ez nagyon veszélyes, mert a kihűléshez nem szükséges kemény fagy, elegendő a huzamosabb ideig +10C fok alatti hidegben való tartózkodás!

Ezen rászorulók számára is segítenek ezt az időszakot átvészelni intézményünk nappali ellátásai!

Minden nappali ellátási formában (Idősek Klubja, Pszichiátriaibetegek-, Szenvedélybetegek- és Hajléktalanok Nappali Ellátása, valamint a Fogyatékosok Napközi Otthona) lehetőség a napközbeni tartózkodásra, étkezés igénylésére, tisztálkodásra és a ruházat tisztítására.

Egyes szolgáltatásainkról részletesen az alábbi linkeken tájékozódhatnak.

https://bvszgyk.hu/index.php/szolgaltatasok/szocialis-alapszolgaltatasok/idosek-klubja

https://bvszgyk.hu/index.php/szolgaltatasok/szocialis-alapszolgaltatasok/fogyatekosok-napkoezi-otthona

https://bvszgyk.hu/index.php/szolgaltatasok/szocialis-alapszolgaltatasok/integralt-nappali-ellatasokgy

Kérünk továbbá mindenkit, ha a személyes környezetében, vagy az utcán olyan személyt lát, aki szociális segítségre szorul, jelezzék intézményünk 06-32/418-171 telefonszámán.

 

„Az emberi testhőmérséklet átlagosan 36-37 °C körüli. Kihűlésről vagy a test túlzott lehűléséről akkor beszélünk, ha a testhőmérséklet tartósan 35 °C alá süllyed. A testhőmérséklet 32 °C-ra vagy az alá csökkenése már életveszélyes lehet. A kihűlés minden esetben azonnali kórházi ellátást igényel. Ha a kihűlés tüneteit észleli magán vagy máson, azonnal hívja a 112-t és kérjen mentőt! 

Ha az emberi testhőmérséklet a normálisnál alacsonyabb hőmérsékletre csökken, az akár életet veszélyeztető állapot is lehet.

A hőszabályozás lehűléssel járó zavarai különböző tünetekkel járhatnak:

  • libabőr,
  • didergés, remegés,
  • sápadt vagy kékeslilás bőr,
  • fáradékonyság, szótlanság,
  • lassuló légzés és pulzus,
  • hideg tapintatú bőr,
  • fájdalomérzet csökkenése,
  • zavart beszéd,
  • eszméletvesztés.

Gyermekeknél a kihűlés jelei lehetnek még: 

  • érintésre a gyermek hideg, bőre vöröses színű;
  • bágyadt, ernyedt;
  • szokatlanul csendes és álmos;
  • megtagadhatja az evést.

Fontos! Amennyiben a kihűlés, a test túlzott lehűlésének lehetősége valakinél fennáll, mielőbb vigye be a legközelebbi sürgősségi osztályra, vagy hívja a 112-t és kérjen mentőt!

Elsősegély

A mentők értesítése után a legfontosabb, amit tehet, hogy megnyugtatja a beteget, és óvja a további a testhőmérséklete további csökkenésétől.

Ehhez az alábbiakat tegye: 

  • lehetőség szerint vigye védett, meleg helyre;
  • távolítsa el a nedves ruhákat és az ékszereket (pl. gyűrű);
  • takarja be paplannal, pléddel, hálózsákkal, ha van, használjon izolációs fóliát;
  • a magánál lévő beteggel itasson kortyonként meleg, alkoholmentes italt, és etessen vele magas cukortartalmú ételt (pl. csokoládét, szőlőcukrot);
  • maradjon vele, tartsa ébren, beszéljen hozzá, amíg meg nem érkezik a segítség;
  • eszméletlen betegnek biztosítson légutat.

  

Figyelem! Nem javasolt a dörzsölgetés, a meleg kályhához, radiátorhoz fektetés, a meleg vizes palackkal történő melegítés vagy a forró vízbe ültetés. Ezekben az esetekben a hirtelen felmelegedő testrészekben fokozott vérkeringés indul meg, amely a vér egyenlőtlen eloszlását, ezáltal sokkot okozhat. Ne itasson alkoholt se a kihűlttel, mert ez tágítja az ereket, így növeli a hőleadást.

A kihűlés kiváltó okai

Kihűlés fenyegetheti az embert, amennyiben hosszabb ideig 10 °C alatti hidegben vagy 20 °C alatti hőmérsékletű vízben tartózkodik. Egyes betegségek szintén okozhatnak kihűlést.

Kihűlés leggyakrabban az alábbi helyzetekben következik be:

  • hidegben tartózkodás;
  • szabadban tartózkodás erős szélben;
  • hideg vízben fürdés;
  • hideg, fűtetlen ház – különösen veszélyeztetettek az egyedül élő idős emberek;
  • nem megfelelő öltözet (főleg sportolóknál);
  • ittas személyeknél;
  • utcán élő hajléktalanoknál;
  • földön fekvő sérülteknél;
  • eszméletlen vagy erősen vérző sérülteknél;
  • barlangászat, barlangi túra esetén.

A kihűlés lehetséges szövődményei

A hidegnek kitett testterületen normális esetben érösszehúzódás alakul ki, ez a védekező mechanizmus azonban kihűlés esetén súlyos következményekkel járhat. A tartós érösszehúzódás következtében sérül az adott terület oxigén- és tápanyagellátása. A vérkeringés elégtelensége miatt a legkisebb erekben vérrögök keletkezhetnek, amelyek az adott erek elzáródásához, a keringés megszűnéséhez és végső soron a szövetek elhalásához vezetnek.

Súlyos kihűlésnél nagyfokú keringés- és légzéselégtelenség lép fel, és más problémák is kialakulhatnak. Az említett elváltozások tovább súlyosbodnak. A halált rendszerint szívritmuszavar és súlyos keringés- vagy légzéselégtelenség okozza.

A kihűlés kezelése

A kihűlés kezelése kórházi feladat. Az ellátás során keringés- és légzéstámogatást is kaphat a kihűlt személy, és fontos a fokozatos felmelegítés.

Ha súlyos kihűlésről van szó, intenzív terápiás kezelésre is szükség lehet.

A kihűlés megelőzése

Amennyiben tartósan hideg levegőn tartózkodik, öltözködjön rétegesen. Lehetőség szerint viseljen vízálló ruhát, és ügyeljen a fej és a végtagok (főleg a kéz és láb) védelmére. Főleg a téli és extrém sportolók elsősegély-felszerelésének elengedhetetlen része az izolációs fólia.” (https://egeszsegvonal.gov.hu/k/187-kihules.html)

Szociális Munka Napja Bátonyterenyén

A Szociális Munka Napja Bátonyterenyén

2023. november 13-án a Bátonyterenye Városi Egészségügyi, Szociális és Gyermekjóléti Köpontban megemléketzünk a Szociális Munka Napjáról, és átadtuk a 2023-ban alapított, az "Év Gondozója" és az "Év Szociális Munkása" díjakat, amelyre az intézmény dolgozói jelölhették egymást. 

Köszöntőjáben Érczi Zsolt intézményvezető kihangsúlyozta, hogy büszke a munkatársaira, akik nagyon alacsony társadalmi megbecsülés mellett végzik munkájukat. Nagy-Majdon József Bátonyterenye Polgármestere elmondta, hogy az intézményvezetővel közösen azon dolgoznak, hogy az intézmény dolgozóinak a munkakörülményeit jobbá tegyék, és legalább helyi szinten a szociális munkát végzők anyagi és társadalmi megbecsülése az őket megillető szintre emelkedjen.

A rendezvény zárásaként Nagy-Majdon József Polgármester átadta az "Év Gondozója" és az "Év Szociális Munkása" díjakat. Az "Év Gondozója" dijat Bokor Józsefné a Házi Segtségnyújtás gondozója nyerte. Ő egészségi állapota miatt nem lehetett jelen a rendezvényen, ezért helyette a díjat Aradi Krisztina szakmai vezető vette át. Az "Év Szociális Munkása" díjat Leposa Csaba a Család- és Gyermekjóléti Központ óvodai és iskolai szociális segtője a nyerte el.  

Ezúton is gratulalunk a díjakhoz, további sikeres és eredményes munkát kívánunk az intézmény összes dolgozójának!

Dr. Zacher Gábor

Szakmai Nap Bátonyterenyén

2023. november 9-én került megrendezésre a Bátonyterenye Városi Egészségügyi, Szociális és Gyermekjóléti Központ első Szakmai Napja a Szociális Munka Napja alkalmából. A Szakmai Nap központjában napjaink egyik legnyomasztóbb jelentősége a függőség és a szerhasználat állt.

A rendezvény iránt nagyon nagy volt az érdeklődés. Intézményünk dolgozóin kívül a Bátonyterenyei Járás és Nógrád vármegye önkormányzatai, gyermekvédelmi intézményei, kormányhivatalai, oktatási és nevelési intézményei, a rendőrség és a katasztrófavédelem munkatársai mellett, képviseltette magát a Slachta Margit Nemzeti Szociálpolitikai Intézet, a Pest és Nógrád Vármegyei Szakmatámogatási Rendszer keretein belül a Katolikus Szeretetszolgálat, a Nógrád Vármegyei Áldozatsegítő Központ, valamint a Magyar Máltai Szeretetszolgálat.

A rendezvényt Király Attila, Bátonyterenye Város Alpolgármestere nyitotta meg, méltatva a szociális terület dolgozóit, majd nagyon magas szakmai tartalmú előadásokat hallhattunk a Magyarországi Református Egyház Kallódó Ifjúságot Mentő Missziója Ráckeresztúri Drogrehabilitációs Otthonának munkatársaitól. Józsa Péter előadásában arról beszélt, hogy milyen is a jó (drog)prevenció, Németh Mihály pedig arról, hogy milyen felépülést támogató rendszerek léteznek.

A rendezvény csúcspontja, Dr. Zacher Gábor toxikológus, előadása volt mindennapi mérgeinkről, a tőle megszokott és utánozhatatlan stílusban.

A rendezvény nyitó és záró akkordjaként a Bátonyterenyei Erkel Ferenc Általános és Művészeti Iskola tanulói mutatták be tudásukat.

A résztvevők, a rendezvény konklúziójaként azt fogalmazták meg, hogy több ilyen rendezvényre lenne szükség.